Dovoz auta z Německa: Detailní návod

Dovoz auta z Německa: Detailní návod

Při hledání nového automobilu se řada českých řidičů nezastaví jen u procházení domácích inzertních portálů a návštěvě bazarů, ale často se dívají i na internetové stránky našich západních sousedů a zvažují dovoz auta z Německa. Tento krok má několik hlavních důvodů, jako například širší nabídka vozů, často lákavější cenové nabídky, vyšší reputace německých prodejců či možná i lepší technická kondice automobilů doplněná o kvalitní servisní služby.

Vyplatí se dovoz vozu z Německa?

Předtím, než se vydáte do Německa prohlížet si automobily, zvažte, zda se vám nákup opravdu vyplatí. Situace již není tak příznivá, jak tomu bylo před několika lety. Nabídka aut v České republice se výrazně zlepšila a také kvalita služeb autobazarů se značně zlepšila oproti minulosti. Na druhou stranu se v Německu každoročně podmínky zhoršují, jelikož autosalony přecházejí do rukou nových vlastníků, kteří nemají tak čestné jednání. Nicméně stále platí, že na rozsáhlejším německém trhu najdete mnohem širší nabídku vozidel.

Jak koupit auto z Německa?

Dovoz auta z Německa: Detailní návod

Pokud se chcete poohlédnout po ojetém vozidle z Německa, začněte své vyhledávání doma u počítače. Většina prodejců zveřejňuje svoji nabídku na internetu, což usnadňuje výběr auta z Německa, jelikož můžete procházet možnosti online z pohodlí vašeho domova, aniž byste museli jezdit do Německa bez předchozího průzkumu. Nejpopulárnějším inzertním serverem je mobile.de, který je dostupný i v českém jazyce.

Nabídka je opravdu rozsáhlá a zahrnuje tisíce automobilů. Vozidla lze vyhledávat podle různých kritérií, jako jsou například značka, model, barva, ročník, výbava, velikost, typ a mnoho dalších parametrů.

Kdo prodává ojetá auta v Německu?

Kvalitu a důvěryhodnost zaručují autosalony a autorizovaní prodejci. V obou případech můžete očekávat prověřená vozidla, profesionální přístup, zajištění veškerých smluvních dokumentů, ale také vyšší ceny, které se obvykle nesmlouvají.

Další možností je nákup ojetého vozu od soukromého majitele. Zde můžete narazit jak na poctivého prodejce, tak na nekalé jednání s cílem rychle prodat nekvalitní automobil za vysokou cenu.

Nejrizikovější variantou jsou auto-překupníci, kteří bez skrupulí lžou o skutečném stavu vozidla, maskují poškození, manipulují tachometry, padělají servisní knížky a užívají další nelegální metody, aby auto prodali za co nejvyšší cenu. Dovoz auta z Německa od takového překupníka nemá smysl, protože neposkytuje žádné výhody oproti českým autobazarům nízké kvality.

Kontrola ojetého auta před koupí Automato

Fyzická kontrola auta při dovozu auta z Německa

Pokud nejste odborníkem na automobily, vezměte s sebou zkušeného známého nebo mechanika, který auto za vás podrobně prozkoumá. Skrytá poškození odhalí pouze zkušený odborník. Pokud hledáte spolehlivého partnera pro kontrolu vozu před koupí, můžete se obrátit na nás.

Během osobní prohlídky se soustřeďte zejména na:

 1. Lak – zkontrolujte, zda se na některých místech odstín neliší, což by mohlo signalizovat maskování poškození. Můžete také změřit tloušťku laku. Silnější lak naznačuje přelakování, což může znamenat nehodu a následnou nekvalitní opravu. U karoserie sledujte také přítomnost rezivění.
 2. Podvozek – zkontrolujte míru koroze. Silně zkorodovaný podvozek nelze zachránit, takže se vyhněte autům s výraznou korozí.
 3. Motor – prohlédněte si všechny součásti. Provozní kapaliny nesmí z motoru unikat. V motorovém prostoru najdete také takzvaný VIN kód – porovnejte ho s údaji v technickém průkazu a s dalšími kódy, které se nachází například na karoserii.
 4. Pneumatiky – zkontrolujte jejich stav, míru opotřebení a správné rozměry pro provoz v České republice.
 5. Interiér – sledujte vzhled a míru opotřebení. Na interiéru můžete často poznat nesrovnalosti s udaným počtem najetých kilometrů. Prodejci obvykle neinvestují do výměny čalounění, tlačítek a dalších opotřebovaných prvků.
 6. Možné zaplavení auta – Německo bylo postiženo silnými povodněmi, což může znamenat přítomnost zaplavených vraků na trhu. Pokud v interiéru najdete stopy vlhkosti nebo bahna, auto nekupujte. Varovným signálem mohou být také zrezivělé kolejnice, po nichž se posouvají sedadla.

Během krátké zkušební jízdy si všímejte podivných zvuků, jako jsou neobvyklé nebo hlasité hučení, praskání, pískání atd. Otestujte plynový a brzdový pedál, spojku, převodovku, klimatizaci a další klíčové vlastnosti vozu. 

Převoz vozu z Německa do České republiky

Dovoz auta z Německa: Detailní návod

Dovoz auta z Německa už máme skoro hotový a po podepsání všech potřebných dokumentů, zaplacení částky v eurech a uzavření dohody s prodejcem, je váš vysněný automobil oficiálně váš. Předtím, než se necháte unést nadšením, se ujistěte, že kupní smlouva obsahuje všechny nezbytné informace, jelikož ji budete ještě potřebovat.

Nyní je třeba automobil dopravit do České republiky. Bohužel, není možné jednoduše usednout za volant a vyrazit, německá policie by s takovým jednáním nebyla nadšená. Máte v podstatě dvě možnosti, jak řešit transport vozu do Česka:

 1. Převozní značka: První možností je získání převozní značky (převozní značky lze pořídit ve dvou barevných variantách: žlutá a červená. Lišících se dobou platnosti a cenou), která vám umožní řídit auto na veřejných komunikacích po určitou dobu, obvykle několik dní. Aby vám byla taková značka vydána, budete potřebovat platné pojištění a některé dokumenty, jako je technický průkaz a kupní smlouva. Tuto možnost lze zpravidla zařídit u prodejce nebo u místní dopravní kanceláře.
 2. Transportní firma: Druhou možností je využití služeb transportní firmy, která se specializuje na přepravu automobilů. Tato možnost může být pohodlnější, protože se nemusíte starat o dočasnou značku a pojištění. Na druhou stranu se jedná o dražší variantu, jelikož za službu tučně zaplatíte. Při výběru transportní firmy důkladně zkontrolujte jejich reference a zkušenosti s přepravou vozidel.Dovoz auta z Německa: Detailní návod

Pojištění vozu při dovozu vozu z Německa v České republiky

Jakmile přijedete s vozem do České republiky, je nezbytné začít řešit povinné ručení, protože bez něj nemůžete legálně vstoupit na silnice.

Dnes už je možné povinné ručení sjednat pohodlně online. Chytré vyhledávače vám umožňují porovnat nabídky různých pojišťoven a vybrat si takovou, která pro vás bude nejvýhodnější. Takto můžete najít pojištění, které vám nejlépe vyhovuje, a zajistit, že váš vůz bude řádně pojištěný, než vyrazíte na české silnice.

Návštěva stanice technické kontroly

Dovoz auta z Německa: Detailní návod

Dalším krokem je zajet na stanici technické kontroly (STK). Možná se ptáte, proč je to nutné, když jste pečlivě zajistili, že váš nový vůz opustil Německo s platnou technickou prohlídkou.

Důvodem návštěvy STK už není dovozová technická kontrola, jak tomu bývalo dříve. Tento krok není povinný pro vozy dovezené z členských zemí EU s platným technickým schválením.

Hlavním účelem návštěvy STK je provést evidenční kontrolu a měření emisí. Zaměstnanci stanice zkontrolují, zda se údaje v malém a velkém technickém průkazu shodují se skutečným stavem vašeho nového vozu.

Celý proces vás bude stát zhruba 2 000 korun a nakonec obdržíte protokoly, které budete potřebovat pro poslední krok procesu.

Samozřejmě, pokud váš vůz z Německa nemá platnou technickou prohlídku, budete muset i tu absolvovat.

Na dopravní inspektorát si vezměte následující dokumenty:

 1. Kupní smlouvu (originál) nebo jiný doklad prokazující nabytí vlastnického práva k vozidlu.
 2. Velký technický průkaz vozidla (originál) nebo dočasný doklad o evidenci vozidla.
 3. Malý technický průkaz vozidla (originál).
 4. Protokoly z evidenční kontroly a měření emisí z české STK.
 5. České povinné ručení (kopie dokladu o sjednání).
 6. Občanský průkaz nebo pas.

Na dopravním inspektorátu zaplatíte poplatek za zápis vozu do registru motorových vozidel. Výše poplatku se může lišit v závislosti na typu vozu, ale obvykle se pohybuje okolo 800 korun.

Po zaplacení poplatku a zkontrolování všech dokumentů vám úředník vystaví nový český malý technický průkaz a velký technický průkaz. Pokud máte již z Německa dočasné registrační značky, úředník vám vystaví nové české registrační značky. Pokud nemáte dočasné značky, na dopravním inspektorátu si je můžete také nechat vystavit.

S novými registračními značkami a českými technickými průkazy jste již hotovi, a váš nový vůz je oficiálně zapsán v českém registru motorových vozidel. Můžete začít legálně jezdit na českých silnicích a těšit se z výhod, které vám přináší dovoz auta z Německa.

Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články