Jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby

Jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby

Nákup automobilu vyžaduje značnou opatrnost a pečlivý průzkum. Hlavní dilema spočívá v tom, kde vozidlo zakoupit. Pořízení nového vozu může být finančně náročné, s autobazary nemá každý dobré zkušenosti, a tak zbývá jako možnost koupě od soukromníka. Koupě ojetého automobilu od soukromé osoby může být výhodná, ale někdy také riskantní. Následující článek se zaměřuje na to, jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby, abyste minimalizovali rizika a získali co nejlepší nabídku.

Jak tedy postupovat při koupi auta od soukromé osoby?

Průzkum

Prvním krokem je zahájit průzkum automobilů, které vás zajímají. Můžete začít online, například na Facebook Marketplace, Sauto, Bazoš nebo jiných webových stránkách, které nabízejí auta od soukromých prodejců. Filtrování nabídek podle kritérií, jako je značka, model, rok výroby a najeté kilometry, vám pomůže zúžit výběr.

První kontakt

Když najdete auto, které vás zajímá, kontaktujte prodejce a pokládejte mu důležité otázky. Zeptejte se na historii automobilu, případné havárie, zda vůz není zatížen nějakým úvěrem, zda je on skutečný vlastník vozu, zda proběhly nějaké významné opravy nebo zda je vůz stále v záruce.

Kontrola ojetého auta před koupí Automato

Předprodejní prohlídka

Pokud jste spokojeni s odpověďmi prodejce, domluvte si schůzku k prohlídce automobilu. Je vhodné vzít s sebou zkušeného kamaráda nebo mechanika, který vám může pomoci posoudit stav automobilu. Při prohlídce zkontrolujte karoserii, podvozek, motor, pneumatiky, interiér a další klíčové části vozu. Pokud nemáte ve svém okolí žádného šikovného automechanika, můžete využít naší kontrolu vozu před koupí. Náš technik vůz pořádně proklepne a vy tak budete mít jistotu, že nekoupíte zajíce v pytli. Objednat naší kontrolu po celé ČR a SK můžete ZDE.

Jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby

Zkušební jízda

Testovací jízda je nezbytná součást koupi ojetého automobilu. Během jízdy vyzkoušejte různé rychlosti, zatáčky a brzdění, abyste zjistili, jak auto reaguje. Při jízdě si všimněte všech zvuků a vibrací, které by mohly signalizovat problém. Při řízení byste měli mít také možnost zkusit si řídit auto po nezpevněném terénu s nižší rychlostí, ale také po pevné cestě s rychlostí vyšší. Můžete tak zmapovat celý rozsah tahu motoru a pořádně vyzkoušet podvozek.

Kontrola historie auta

Požádejte prodejce o poskytnutí historie vozidla, nebo si můžete zařídit vlastní zprávu o historii vozidla pomocí VIN (Vehicle Identification Number). Zkontrolujte záznamy o haváriích, majitelích, nájezd kilometrů, že informace souhlasí s tím, co vám prodejce řekl. Můžete také zkontrolovat, zda auto nebylo odcizeno nebo zda to není tzv. totálka (pojišťovnou prohlášeno za totální škodu). Co znamená a obsahuje VIN kód auta se můžete dočíst v našem detailním článku ZDE

Stanovení férové ceny

S použitím informací o stavu vozu a jeho historii zjistěte, zda je nabízená cena férová. K tomuto vám opět hezky poslouží veškeré inzertní portály pro porovnání cen. Prozkoumat můžete také nabídku autobazarů a značkových prodejců. Při stanovení reálné ceny vozu nezapomínejte vzít v potaz i aktuální stav vozu a všechny jeho defekty a následný nutný servis. U luxusních značek jako BMW, Mercedes nebo Audi i taková hloupost jako výměna kompletních brzd, může přijít na pěkný balík. 

Jak postupovat při koupi auta od soukromé osoby

Jak vyjednat se soukromníkem lepší cenu?

Pokud je cena vozu vyšší, než by měla být, nebojte se s prodejcem vyjednávat. Soukromí prodejci jsou obvykle ochotnější jednat o ceně než autosalony. Při vyjednávání použijte veškeré argumenty, které jste získali při fyzické kontrole vozu. Pokud prodejce není svolný k rozumné slevě, nebojte se od auta odejít a podívat se po nějakém jiném. Ojetých vozů je na trhu stále dost a opravdu se vyplatí na ten správný chvilku počkat. 

Příprava dokumentace

Pokud jste se dohodli na ceně a rozhodli se koupit auto, je čas připravit všechny potřebné dokumenty. Zkontrolujte, zda aktuální majitel vozu není v exekuci a zde je prodejce se kterým jednáte opravdu majitelem. Připravte si kvalitní kupní smlouvu a zajistěte, aby v ní byl detailně popsán reálný stav vozu. Jak na kupní smlouvu naleznete v našem dalším článku ZDE.

Jak řešit při koupi auta od soukromníka pojištění a registraci?

Předtím, než si nově zakoupené auto odvezete, nezapomeňte jej pojistit. Nechceme malovat čerta na zeď, ale i cestou domů můžete mít autonehodu a je pro obě strany příjemnější, když jednání z pojišťovnou převezme nový majitel. Ono totiž pojištění starého majitele nemusí myslet na všechny okolnosti a vy rázem můžete být bez auta i bez peněz. 

Dodržování záručních lhůt a prohlídek

Pokud má auto ještě platnou záruku, zjistěte, zda je přenosná na nového majitele. V případě, že ano, seznamte se s podmínkami a lhůtami, abyste v případě potřeby mohli záruku využít.

Svolávací akce

Svolávací akce na auta, jsou situace, kdy výrobce automobilů zjistí problém nebo nedostatek na určitém modelu vozu, který může mít dopad na bezpečnost, výkon nebo spolehlivost vozidla. Tyto problémy mohou zahrnovat konstrukční vady, vadné součástky nebo nevyhovující bezpečnostní prvky.

Když je zjištěna taková chyba, výrobce informuje majitele postižených vozů a zahájí svolávací akci, aby byly problémy vyřešeny. V rámci svolávací akce výrobce nabídne opravu nebo výměnu vadných součástí zdarma v autorizovaných servisech. Je tedy dobré zjistit, zda na váš vůz byla někdy v minulosti taková svolávací akce vypsána a zda ji podstoupil. Pomoct vám k tomu mohou autorizované servisy. 

Závěr

Koupě ojetého automobilu od soukromé osoby může být výhodná, pokud víte, jak postupovat a na co si dát pozor. Důkladný průzkum, kontrola historie vozidla, kontrola technického stavu, vyjednávání a příprava dokumentace vám pomohou získat auto, které bude vyhovovat vašim potřebám a zároveň zajistit, že nebudete mít problémy s jeho legálností nebo technickým stavem. Věnujte pozornost detailům, ať už jde o výběr auta, komunikaci s prodejcem nebo kontrolu vozidla, a budete si moci užívat jízdu ve svém novém ojetém automobilu bez obav.

Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články