Podobně jako my lidé máme rodná čísla, tak i vozidla mají své vlastní identifikační kódy nazývané VIN kódy. VIN kód se liší od rodného čísla tím, že je mnohem podrobnější a poskytuje kompletní informace o vozidle. VIN kód je kombinací 17 písmen a čísel, které jsou zpravidla vyražené do karoserie nebo na štítku připevněném trvale na voze. Výrobci umisťují VIN kódy na různá místa, včetně průhledu stínícího lemu předního okna, aby byly snadno viditelné. Norma upravuje formát kódu a vylučuje písmena I, O a Q, aby se předešlo záměně s číslicemi. VIN kód poskytuje všechny důležité informace o vozidle a je důležitý pro jeho identifikaci. VIN (Vehicle Identification Number) je jedinečné identifikační číslo, které je přiděleno každému vyrobenému vozidlu a skládá se ze sedmnácti znaků. Kontrola tohoto čísla je klíčová při nákupu ojetého vozidla. Co znamená a obsahuje VIN kód?
Co obsahuje VIN kód
Strukturu VIN kódu lze rozdělit na tři části, které se dále dělí na přesně definované pozice.
- První tři pozice označují výrobce vozidla a jsou to světové kódy výrobců (WMI). Každý výrobce vozidel na světě má svůj jedinečný kód.
První znak VIN kódu ukazuje region výrobce (Evropa = S-Z, Asie = J-R, Severní Amerika = 1-5). Druhý znak určuje stát, kde bylo vozidlo vyrobeno. Například kód TMB patří Škoda Auto. Někdy může být třetí pozice nahrazena číslem 9, což znamená, že vozidlo pochází z malosériové výroby s omezením na maximálně 500 kusů ročně.
- Pozice 4 až 9 označují popisný kód vozidla (VDS), který umožňuje výrobci označit různé charakteristiky vozidla (model, motorizace, palivo atd.). Devátá pozice je kontrolní a umožňuje ověřit správnost celého VIN kódu pomocí speciálních tabulek.
- Pozice 10 až 17 jsou určeny pro pořadové výrobní číslo (VIS), které slouží jako jedinečný identifikátor vozidla. Složení čísla je určeno výrobcem vozidla, a někdy zahrnuje informace o modelovém roce, výrobním závodu atd.
Kde a jak VIN kód zkontroluji?
Při hledání ojetého vozidla by měla být kontrola VIN kódu prvním krokem, který bychom měli udělat. Dnes se zveřejňování VIN kódu stalo standardem v inzerátech ojetých vozidel. Pokud prodejce nechce VIN kód poskytnout, je možné, že vás chce vylákat na osobní prohlídku a je si vědom, že by při prověření kódu vykouklo nějaké poškození a nebo stočený tachometr. I my při prověřování vozů před koupí používáme Vin kód vozu v několika krocích. Nejen že jsme schopni podle Vin kódu zjistit přesnou výbavu vozu, ale kontrolujeme i historii, případné autonehody a nájezd kilometrů.
Kontrola historie vozu je určitě důležitou součástí prověření vozu před koupí, ale vždy je lepší získat představu o reálném stavu vozu. Tuto představu vám poskytne pouze fyzická kontrola těsně před koupí. Pokud máte zájem prověřit i svůj vyhlídnutý vůz, koukněte na naše služby ZDE. Jsme jednička v prověřování vozů a s námi máte jistotu, že vás prodejce nenapálí.
Další možnosti prověření VIN kódu
https://kontrola-tachometru.cz/ – Kontrola tachometru z STK v Česku.
Naše kompletní on-line kontrola – Prověření historie, tachometru, exekucí, financování a případných nehod (pro vozy z ČR i z dovozu).
CarVertical.com – Mezinárodní ověřovatel VIN kódů (doporučujeme pro vozy z dovozu).
Cebia – Český ověřovatel VIN kódů (doporučujeme pro vozy z ČR).
V roce 2021 bylo zhruba 16% ojetých vozů se stočeným tachometrem, což znamená, že každé šesté ojeté auto mohlo mít stočený tachometr. Nejčastěji se to vyskytuje u ojetých vozů značek BMW, Audi a vozů z koncernu VW a Škoda auto, které byly dovezeny ze zahraničí. U vozů dovezených ze zahraničí je kontrola tachometru problematická.
V České republice je stav tachometru zaznamenán až při první evidenční kontrole po dovozu, takže je obtížné zjistit skutečný počet najetých kilometrů před dovozem. Proto je nejlepší kupovat vozy s historií najetých kilometrů od začátku, které byly koupeny v České republice. Teď už víte, co znamená a obsahuje VIN kód.
Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.