Test Škoda Superb III. generace

Test Škoda Superb III. generace

Pokud by se o kombíku rozhodovalo jen podle velikosti kufru, Škoda Superb kombi z let 2015-2024 by vyhrála bez debaty. Tento model vychází z už tak prostorného hatchbacku Superb a přidává ještě více místa v zavazadlovém prostoru, což z něj činí jednoznačného vítěze ve své třídě a možná i na celé silnici. Ale dobré kombi musí nabídnout více než jen prostor. Naštěstí Superb exceluje i v dalších aspektech a dokáže tak splnit širokou škálu potřeb svých uživatelů. Pojďme tedy na Test Škoda Superb III. generace

Jaký motor do Superb III?

Základní motorizace modelu Škoda Superb, 1.4 TSI, přináší překvapivě dobrý výkon a efektivitu. I když systém pro odpojování dvou válců nemusí být ideální pro časté městské jízdy. Pro ty, kteří preferují klidnější styl řízení a manuální převodovku, se jedná o velmi vhodnou volbu. Tento motor umožňuje spotřebu okolo sedmi litrů, což je lepší než u později představeného motoru 1.5 TSI, který čelí určitým technickým problémům.

Další možností je motor 1.8 TSI, který je znám svou spolehlivostí a kombinací přímého a nepřímého vstřikování, což zabraňuje ukládání uhlíku v motoru. Přesto je doporučeno vyhnout se verzi s automatickou převodovkou DSG s suchými spojkami kvůli její nižší spolehlivosti a omezenému točivému momentu.

Jako skvělou alternativu nabízíme motor 2.0 TSI s výkonem 140 kW z roku 2018, který nahradil starší 1.8 TSI. Nabízí vynikající jízdní vlastnosti s téměř šestiválcovým pocitem a ekonomii, kdy při umírněné jízdě dosahuje spotřeby do osmi litrů na sto kilometrů. Výkonnější verze tohoto motoru sice poskytuje lepší dynamiku, ale nejlépe se hodí pro klidnější jízdu, než pro agresivní řazení.

Pro ty, kteří preferují dieselové motory, je 2.0 TDI výbornou volbou pro dlouhé dálniční cesty. Zatímco menší dieselový motor 1.6 TDI se může zdát nedostatečný, verze 2.0 TDI s výkonem 110 kW představuje spolehlivou a ekonomickou volbu, obzvláště bez nutnosti používání AdBlue v prvních verzích. Větší dieselové motory již vyžadují AdBlue, což v počátečních verzích může způsobovat problémy s čidly a snímači. Přesto se očekává, že modely Superb III 2.0 TDI bez AdBlue zůstanou i v budoucnu velmi žádané na trhu s ojetými vozy.

Test Škoda Superb 3

Při koupi ojeté Škody Superb důkladně zkontrolujte celý motorový prostor na různé úniky kapalin. Pokud nejste profík, je nejlepší na kontrolu vozu před koupí přizvat zkušeného technika, který vám celý vůz podrobně zkontroluje a vyhnete se následně velkým investicím do servisu.

Obecné doporučení, které platí pro téměř všechny motory, je zkrátit interval výměny oleje na 15 000 km a tankovat kvalitní palivo, aby se zabránilo tvorbě karbonových usazenin. U vozu, o který máte zájem, byste měli podrobně prověřit předchozí intervaly výměny oleje.

Test Škoda Superb III. generace

Test Škoda Superb III. generace, jaký opravdu je?

Na trhu s použitými vozy najdete velké množství modelů Škoda Superb, přičemž výrazná část z nich má domácí původ. Je doporučeno, aby se zájemci o koupi zaměřili právě na tyto vozy, jelikož obvykle disponují jasně dokumentovanou historií a původem. Přestože import vozů, například z Německa, může na první pohled působit lákavě, je třeba počítat s vyšším rizikem možných manipulací s historií vozidla před jeho registrací v České republice. Je známé, že i když nákup přímo od autorizovaného dealera značky v Německu může působit jako bezpečnější volba s menším rizikem falšování historie, často to nebývá cenově výhodnější než nákup na tuzemském trhu.

I po letech na trhu si Škoda Superb třetí generace udržuje svůj atraktivní vzhled, díky čemuž stojí pevně mezi konkurencí. Dílo designéra Josefa Kabaňe se vyznačuje čistými a jednoduchými liniemi, které odolávají zubu času a stále vypadají moderně. Kombinace stylových kol a atraktivního odstínu laku z něj dělá auto, na které můžete být právem hrdí.

Superb si zároveň zachovává svou pozici lídra v praktičnosti. Ve verzi kombi nabízí obrovský kufr s objemem 660 litrů, který lze rozšířit na téměř 2000 litrů, a je známý mimořádně prostornými zadními sedadly, poskytujícími komfort královských rozměrů. Ani ve variantě Combi není nouze o prostor nad hlavou, což cestujícím v zadní části vozidla umožňuje pocit opravdové volnosti. Dlouhý podsedák sedadel zajišťuje pohodlí i na delších cestách.

Kontrola ojetého auta před koupí Automato

Co se týče interiéru, test Škoda Superb III. generace nán naznačil, že vůz nabízí vynikající ergonomii, pohodlné sedadla a kvalitní zpracování. Ačkoli někteří mohou vozidlo považovat za konkurenci luxusním značkám, je třeba mít na paměti, že Superb je v první řadě výborně vyrobeným vozidlem pro běžné uživatele. Přestože nevytváří dojem luxusu ve stylu nejvyšší třídy, jeho interiér je navržen s ohledem na funkčnost a dlouhodobou odolnost.

Přes svou jednoduchost a orientaci na praktické využití nabízí Superb pohodlnou a tichou jízdu, která je zároveň bezpečná a spolehlivá. S těžkým dieselem nad přední nápravou není ideální volbou pro dynamickou jízdu, ale pro ty, kteří hledají klid a komfort, je to bezpochyby výborná volba. Třetí generace Superbu je důkazem, že auto nemusí být výjimečné v jednotlivých aspektech, aby celkově poskytovalo skvělou uživatelskou hodnotu.

Test Škoda Superb III. generace

Velká kola jsou nádherná, ale vyklepou z vás duši

Při zvažování koupě ojetého Škoda Superb je důležité mít na paměti, že tyto vozy často zaznamenávají vysoké nájezdy kilometrů, převážně díky častému využití na dlouhých dálničních trasách. Velká kola s nízkoprofilovými pneumatikami, ač esteticky přitažlivá, mohou na nerovných českých silnicích způsobit nepohodlí a značně zvýšit náklady na jejich obměnu ve srovnání s menšími rozměry kol.

Test Škoda Superb III. generace ukázal že po ujetí 150 000 km by mělo být zavěšení kol stále funkční, avšak může nastat potřeba výměny tlumičů. Cena této údržby se liší v závislosti na typu podvozku, přičemž vozidla s adaptivními tlumiči DCC představují dražší variantu, kde výměna může vyjít až na čtyřikrát vyšší částku oproti standardním tlumičům nejvyšší kvality.

Dalším bodem zájmu je mezinápravová spojka u modelů s pohonem 4×4, kde výrobce upravil doporučení pro výměnu oleje na každé tři roky, bez ohledu na najeté kilometry. Proaktivní výměna oleje ve spojce po 60 000 km může předejít problémům. Toto pravidlo platí rovněž pro olej v převodovce DSG. U motorového oleje je vhodné přistupovat k výměně jednou ročně nebo po každých 15 000 km, aby byl zajištěn optimální chod motoru.

Test Škoda Superb III. generace

Superb 3 a nejčastější problémy

Nevýhodou Superb třetí generace, na kterou mnohé recenze a zkušenosti majitelů poukazovaly, je hlučnost podvozku při jízdě. Za tepla tvářené plechy vydávají při jízdě specifický zvuk a kvůli nastavení tlumičů je Superb hlučný i při jízdě na nekvalitní vozovce.

Při výběru motoru je lepší vyhnout se 1.8 TSI spojenému se sedmistupňovou převodovkou DSG vybavenou suchými spojkami a raději zvolit dvoulitr TSI spolupracující se skříní DSG s mokrými spojkami.Další nedokonalostí tohoto modelu jsou brzdy. Dostatečně dimenzované ventilované kotouče 340 mm vpředu a 310 mm vzadu dostaly pouze vrcholné verze 2.0 TSI (200 a 206 kW) s pohonem 4×4. Ostatní motory mají vpředu brzdové kotouče jen 312 mm, vzadu plné 300 mm, které při táhlém zpomalování dostávají zabrat. Jakmile jsou brzdové destičky jen z poloviny opotřebované, začnou hučet.

Kontrola Škody Superb III před koupí

Fyzická kontrola vozidla technikem již zítra

Každopádně nejdůležitější je si vůz před koupí pořádně prověřit a to nejlépe fyzickou kontrolou od odborníka. Předejdete tím spousty možných komplikací, které budete muset řešit hned po koupi vozu. Škoda Superb 3 je sice spolehlivé a dobře vyrobené auto, ale na našem trhu se najde spousta kusů, které neměli patřičný servis a nebo měli autonehodu. Pokud nejste zrovna šikovný automechanik, můžete využít naší kontrolu vozu před koupí a auto vám pořádně proklepne náš technik.

Test Škoda Superb III. generace

Udělejte pořádný test Škoda Superb 3 a pečlivě vybírejte

Pokud se vám nedaří najít verzi kombi, neváhejte zvolit liftback, jehož praktičnost je srovnatelná s dlouhým provedením a je vhodný pro dlouhé cesty, zejména ve spojení s dvoulitrovým dieselovým motorem. I když je možné s ním jezdit i po městě, pro krátké trasy nejsou dieselové motory ideální volbou.

Důležité je vyhýbat se vozům Škoda Superb, které nemají jasně dokumentovanou servisní historii a ověřitelný nájezd kilometrů. Taková opatrnost vám může ušetřit řadu problémů, obzvláště s ohledem na to, že některé vozy mohou mít za krátkou dobu najeto extrémně mnoho kilometrů.

Třetí generace Škoda Superb zaujme zejména svým designem a prostorností jak pro cestující, tak pro zavazadla. Méně příznivé jsou zkušenosti s chováním DSG převodovek u prvních modelů, nedostatečným odhlučněním kabiny a slabšími brzdami, kde mohou zadní brzdy způsobovat problémy.

Test Škoda Superb III. generace

V hodnocení ADAC, německého automotoklubu, za rok 2021 se předfaceliftová verze Škoda Superb třetí generace z let 2016 až 2018 umisťuje s hodnocením na úrovni dvojek.

V německém TÜV Auto Reportu 2021, který hodnotí starší vozy podle výsledků technických kontrol, se Superb společně s Volkswagenem Passat, který v České republice patří také mezi nejvyhledávanější, umístil na 108. místě z 129 hodnocených, což jej řadí do nejhoršího červeného pásma.

Nechte si Superb prověřit zkušeným technikem

Odborník na automobily vám může poskytnout podrobný pohled na stav vozu. Nezávislý technik má znalosti, které vám mohou pomoci identifikovat skryté problémy, které by vás mohly potenciálně překvapit po zakoupení vozu. Nezávislý technik také vůz důkladně zkontroluje, udělá testovací jízdu a nezapomene ani na diagnostiku vozu. Myslete také na to, že technik má speciální vybavení na kontrolu vozu a také přesně ví, co zkontrolovat a kam se podívat.

Konkrétní tip: Naše kontrola vozu před koupí se skládá z více než 170 kontrolní bodů. Zahrnu například diagnostiku, testovací jízdu, měření hloubky a kvality laku a mnoho dalšího.

Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články

×
×

Košík