Test ojetého Hyundai i30 II

Test ojetého Hyundai i30 II

Hyundai i30 první generace se vyhoupl mezi špičkové výrobce automobilů segmentu C. Model představoval významný posun ve kvalitě a technologiích ve srovnání se svým předchůdcem, modelem Elantra. Hyundai i30 II se prodával úspěšně až do roku 2017, kdy byl uveden na trh jeho nástupce – druhá generace. Pojďme tedy na test Hyundai i30 II.

Hyundai i30 II

Druhá generace i30 měla design inspirovaný první generací a stejně tak pokračovala v technickém vývoji. Hyundai se snažil vyhovět náročným evropským zákazníkům tím, že se zaměřil na jízdní vlastnosti, což vedlo k inovativnímu zadnímu zavěšení kol s čtyřmi rameny na každé straně. To bylo podobné řešení, jaké měly tehdejší konkurenční modely kompaktní třídy, jako byly Ford Focus a Volkswagen Golf. Avšak jízdní vlastnosti i30 nedosahovaly kvalit těchto konkurentů, neboť nešlo pouze o technické řešení, ale i o ladění jízdy, což tehdejším Korejcům ještě trochu scházelo. Přesto model i30 jezdil solidně a byl určitě lepší než francouzská konkurence. Pro české zákazníky ojetých vozidel je důležité, že podvozek i30 je považován za celkem odolný.

Test ojetého Hyundai i30 II

Někdy se však objeví i problémy. Jeden z nich se týká parkovací brzdy. Pokud nefunguje, příčinou mohou být zkorodované brzdy na zadních kolech. Avšak nemusíte okamžitě investovat do nových dílů. I autorizované servisy Hyundai jsou schopny tyto součástky opravit. Oprava zahrnuje demontáž a čištění, což by mělo být prováděno pravidelně. Pokud nebylo udržováno pravidelně, může to naznačovat, že auto nebylo servisováno v specializovaných dílnách. Náklady na opravu se pohybují v rozmezí 2500 až 3000 korun, což je akceptovatelné.

Kontrola Hyundai i30 II před koupí

Před koupí ojetého Hyundai i30 je důležité zkontrolovat motor, převodovku, podvozek, brzdový systém, elektroniku, pneumatiky, karoserii a interiér vozu. Dále je nutné prověřit servisní historii, doklady a uskutečnit testovací jízdu. Věnujte pozornost neobvyklým zvukům, chování vozu a spotřebě paliva. Před nákupem je vhodné nechat vozidlo zkontrolovat profesionálem, který může odhalit skryté závady a zajistit, že cena odpovídá skutečnému stavu a hodnotě vozu. Pokud zrovna nemáte žádného profíka po ruce, rádi vám s kontrolou pomůžeme. Koukněte na náš web a objednejte si jednu z našich kontrol.

Kontrola ojetého auta před koupí Automato

Jiným problémem je posilovač řízení, který je elektromechanický s elektromotorem umístěným na sloupku volantu. Hlučné řízení může způsobovat opotřebení takzvané flexibilní spojky. Jde o malý díl ve tvaru hvězdy, který je k dispozici jako náhradní díl pod katalogovým číslem 563152k000FFF. Problémy s posilovačem řízení se vyskytovaly u první generace, ale u druhé generace již nejsou. Navíc se mohl objevit defekt na brzdovém spínači, který výrobce vyměňuje v rámci tzv. kulance. Tuto závadu signalizuje rozsvícená kontrolka parkovací brzdy. 

Jaký je ojetý Hyundai?

Ojetý model i30 druhé generace

Model i30 druhé generace převzal od svého předchůdce některé pohonné jednotky. Konkrétně jde o motory Gamma 1.4 MPi a 1.6 MPi, někdy také označované jako CVVT, což značí variabilní časování ventilů. Při přechodu na normu Euro 6 se v názvu objevil přídomek „Blue“. Hlavní výhodou těchto motorů je nepřímé vstřikování, díky čemuž se jim daří vyhnout se karbonizaci. Čtyřválcové motory řady Gamma se v druhé generaci i30 pyšní odolným rozvodovým řetězem (v první generaci s ním občas byly problémy), avšak nejsou zcela bezchybné.

Zejména u vozidel vyrobených na počátku produkce se mohou objevit problémy s rozpadajícím se jádrem startovacího katalyzátoru. Jeho úlomky mohou být motorem nasáty zpět přes recirkulaci spalin a způsobit poškození pohonné jednotky (například narušení kluzné vrstvy válců, vodítek ventilů, přesuvníku variabilního časování atd.). V této generaci se jedná o řádově jednotky kusů a problém se často projevuje při použití méně kvalitního paliva a hlavně při častých jízdách v nízkých otáčkách. Paradoxně jsou tímto problémem postiženi spíše šetřiví řidiči a větší motor je zasažen častěji.

Test ojetého Hyundai i30 II

Test Hyundai i30 II dále odhalil, že pokročilejší motory s přímým vstřikováním paliva, které nesou označení GDI a T-GDI (tyto motory mají navíc turbodmychadlo), se nevztahuje problém s rozpadem jádra startovacího katalyzátoru. Nicméně mají potíže s usazeninami z karbonu, hlavně když jsou používány na krátké vzdálenosti. Rovněž zde platí, že krátké jízdy mohou vést k rychlejšímu opotřebení motorového oleje. Toto je zvláště závažné, pokud je interval výměny oleje stanoven na 30 000 km nebo dva roky. Specialisté na automobily značky Hyundai radí tento interval zkrátit na poloviční hodnotu.

Test ojetého Hyundai i30 II

Motory v Hyundai i30 II

1.4 CRDi/1.6 CRDi/66/81/94/100 kW: Naftové motory obou variant patří do série U2. Oba využívají vstřikovací systém common-rail od firmy Bosch a disponují částicovým filtrem. Běžně s filtrem problémy nenastávají. Pokud však majitel vozu svým užíváním neumožní dokončení regenerace, může se filtr ucpat a jeho výměna je nákladná. Pro úspěšnou regeneraci je nutné udržovat stálou jízdu s otáčkami alespoň 2000 za minutu po dobu nejméně 20 minut. Těm, kdo převážně jezdí po městě, bude těžké splnit tyto podmínky.

1.6 GDI/T-GDI/99/137 kW: Atmosférická verze přímého vstřikování šestnáctistovky neposkytuje uživatelům zásadní výhody (ve srovnání s jednodušší verzí motoru bez přímého vstřiku), zatímco turbodmychadlová varianta nabídne mnohem lepší výkon. Avšak není úplně úsporná a stále zde existuje problém s karbonováním a zhoršeným mazáním při krátkých jízdách. Při volbě přímého vstřikování bychom dali přednost T-GDI.

1.4/1.6 MPi (CVVT)/Blue/73/88 kW: Tyto atmosférické motory s nepřímým vstřikováním pocházejí ze starší generace. Pro dosažení lepšího výkonu je třeba vyšších otáček, zvláště u menšího motoru. Na druhou stranu je výhodou šestistupňová převodovka u obou motorů, přičemž větší motor mohl mít i automatickou variantu. U novějších verzí by již neměly nastat problémy s katalyzátorem, který se rozpadá. To byl Test Hyundai i30 II.

Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články