MPV do 500 tis. Kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

Jaké vybrat ojeté MPV do 500 tis. kč? Po uvedení modelu Renault Espace na trh v roce 1984 zaznamenaly vozy MPV na našich silnicích obrovský nárůst popularity.

Na trhu však zůstalo jen několik málo modelů a nyní pomalu vymírají kvůli prudkému nárůstu prodeje vozů SUV, které již nejsou tak praktické a ani prostorné. K dispozici je však stále skvělý výběr ojetých rodinných MPV, která nabízejí velkorysý vnitřní prostor a výjimečnou funkčnost. Většina z nás chce ojeté MPV do 500 tis. Kč pro přepravu celé rodiny, přečtěte si, jaké skvělé možnosti můžete na trhu s ojetými vozy najít. 

Ford S-Max

MPV do 500 tis. kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

+ Velice dobré jízdní a dynamické vlastnosti 

+ Při správné údržbě spolehlivé motory

+ Patří mezi ty prostornější

+ Celkem komfortní svezení

Hezké kusy jsou stále celkem drahé

Infotainment Sync2 je slabší

Automatická převodovka Powershift má menší životnost

Kolísavá kvalita prodávaných kusů, nutné prověření před koupí

Začněme tím, že se dodává s dobrou nabídkou benzinových i naftových motorů a s mnoha různými úrovněmi výbavy. V zatáčkách má dostatek přilnavosti a náklony jsou také pod kontrolou, takže se nemusíte bát klikatých silnic. Odpružení tlumí  pohodlně většinu nerovností, takže jízda je pohodlná, ale řízení je celkem ostré a citlivé. Pokud hledáte větší sedmimístný vůz, koukněte na Ford Galaxy, který je podobný S-Maxu, ale je delší a vyšší, takže cestující mají více místa.

Kontrola ojetého auta před koupí Automato

První dvě řady sedadel v modelu S-Maxu mají dostatek místa pro nohy i hlavu, ale ačkoli třetí řada sedadel je vhodná pro děti, vyšší cestující budou mít problémy. Přístup je však dostatečně snadný. Interiér S-Maxu není jako typické MPV. Sedadlo řidiče je níže než u konkurence, takže se necítíte jako řidič autobusu. Díky obřímu čelnímu sklu a bočním oknům budete mít stále super výhled ven.  

MPV do 500 tis. kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

Po faceliftu v roce 2019 přibyla přední sedadla s ještě větším rozsahem nastavení. Nebojte se, i na S-Maxu před faceliftem si snadno najdete dobrou a pohodlnou polohu za volantem a můžete si změnit rozložení bederní opěrky. Na palubní desce najdeme osmipalcový dotykový systém, který slouží hlavně k ovládání navigace (příplatková výbava) a audiosystému. Všechny verze jsou standardně vybaveny parkovacími senzory a to jak vpředu, tak vzadu. Logickou volbou do S-Maxe a Galaxy je naftový agregát. Motor 2.0 TDCI se postupem času vypracovala k spolehlivosti. Základ pro tento motor si Ford převzal z předešlé generace, který se vyskytoval také u vozů Peugeot.

Kdo je favorit?

Ford S-max je asi naším favoritem, je všestranný, pohodlný, spolehlivý a i základní výbava je celkem bohatá. Pokud vaší podmínkou bude automatická převodovka, možná bych se podíval po jiném modelu. Největší slabinou Galaxy je totiž právě automatická převodovka Powershift, která sice funguje dobře, ale jen když funguje. U této převodovky se s problémy setkáváme již při nájezdech pod 200 tis. kilometrů a její oprava může být velmi nákladná. Proto před koupí nesmíte zanedbat testovací jízdu a pořádně si převodovku vyzkoušet. Pokud nemáte při ruce žádného spolehlivého mechanika, můžete využít naší Kontrolu vozu před koupí.

Volkswagen Sharan

MPV do 500 tis. kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

+ Dobrá automatická převodovka DSG 

+ Spolehlivé Dieselové motory

+ Posuvné zadní dveře

+ Kvalitně zpracovaný interiér

Problémové benzínové motory

DCC podvozek se slabší výdrží

Vysoká pořizovací cena

Velké množství kusů z dovozu

Rozměry Sharanu připomínající krabici se skvěle hodí na určitý druh použití. Převážení nábytku, převážení dětí, domácích mazlíčků a nákupních tašek. Může vypadat střídmě a krabicoidně ale Sharan je naprosto vhodný pro daný účel. Neoslní, nenadchne ale prostě dělá co má a umí to dělat dobře. Pokud hledáte spolehlivé auto, nejlépe s automatickou převodovkou v kategorii MPV do 500 tis. kč, pak je podle nás nejlepší volbou Volkswagen Sharan (popřípadě Seat Alhambra) s prověřeným motorem 2,0 TDI a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. Sharan nemá žádné vyložené slabiny a pokud nenarazíte na špatný kus, tak se nemusíte bát, že si budete muset pořídit permanentku do nejbližšího servisu. Celkově funguje obvykle dobře i ve vyšších nájezdech bez větších závad nebo potíží. První nákladnější opravy mohou nastat po překročení hranice 200 tis. kilometrů. Může vás čekat výměna zadního uložení spodních ramen, rozvodová sada a pokud máte kousek s adaptivním podvozkem, pak mohou potrápit opotřebované tlumiče DCC.

MPV do 500 tis. kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

Asi nemá smysl se věnovat jiné motorizace než turbodieselu 2.0 TDI. Ten je nejen nejrozšířenější, ale také spolehlivý a nejúspornější. Netrápí ho nějaké zásadní technické závady a při správné péči vám bude dělat radost velice dlouho. Velkou výhodou mohou být také zadní posuvné dveře, které vám umožní pohodlné nastupování. Nevýhodou naopak větší pořizovací cena. Pokud ale hledáte spolehlivé a svěstrané MPV pro celou rodinu a nejlépe s automatem, jste doma. 

Citroën C4 Grand Picasso

MPV do 500 tis. kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

+ Spolehlivá automatická převodovka 

+ Spolehlivé Dieselové motory

+ Levnější pořizovací náklady

+ Levnější opravy převodovky

Nudnější jízdní vlastnosti

DCC podvozek se slabší výdrží

Poruchovost systému AdBlue

Neprověřené importy z ciziny

Ceny jsou nižší než u konkurence. Ano s těchto tří kandidátů na ideální rodinné MPV do 500 tis. kč je Grand Picasso nejlevnější, ale určitě né nejhorší. Jaký motor je do Picassa nejlepší? Určitě dvoulitrový diesel, nejlépe kombinovaný s automatem. Silnější verze 120 kW ho má vždy, u slabší 110 kW se setkáte také s manuálem. Velikostí ho přirovnáme spíše k S-Maxu, je tedy o něco menší než Sharan, ale o místo mít určitě nouzi nebudete. Minimalistické palubní desce dominuje v modelech od specifikace Feel 12 palcový displej infotainmentu, který je tak velký a přehledný, že si ho užijete i ze zadních sedadel. Doplňuje ho menší 7 palcový dotykový displej, kterým budete ovládat vše potřebné.

MPV do 500 tis. kč. S-Max, Sharan, nebo C4 Grand Picasso?

Picasso si ale určitě nebudete kupovat kvůli velkým displejům, ale kvůli prostoru. Je to opravdu sedmimístný vůz s dostatkem místa pro všechny, nebo pětimístný vůz s obrovským zavazadlovým prostorem. před koupí je určitě potřeba pořádně zkontrolovat všechny prvky výbavy a infotainment. Nezapomínejte, že jde o francouzské auto a u nich nikdy nevíte. Proto si vůz před koupí vždy nechte pořádně proklepnout automechanike. Rádi vám s tím pomůžeme, koukněte na naší prověrku auta před koupí ZDE.

Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články