Finty autobazarů

Ať už zvažuje koupi auta od soukromého prodejce nebo z autobazaru, nejspíš na vás bude případný prodejce připraven a dopředu si připraví pohádku o tom, jak je zrovna to jeho auto báječné a že stačí pouze sednou a jezdit. Může to být pravda, ale téměř v každém ojetém voze se najde minimálně jeden šotek, který vám může znepříjemnit váš život s vaším novým miláčkem. Pojďme se podívat na finty našich autobazarů a na co si dát určitě pozor. Před auta v autobazaru si určitě udělejte naší Prohlídku ojetého vozu, které vám jasně prozradí, zda uděláte dobrý obchod, nebo koupíte pojízdný vrak.

Jen pro ten dnešní den…

Tuto fintu určitě znáte i z různých teleshoppingů z televize. Prodejce vás osloví s neodolatelnou nabídkou, která je velice omezená a každý, kdo si ji nechá ujít, velice prohloupí a nejspíš si to bude do konce života vyčítat. Stres je ještě více podpořen i časovým omezením nabídky a tak je případný zákazník nucen rozhodovat se pod tlakem a nemá dostatek času na rozmyšlenou. Prodejce se snaží navodit atmosféru impulzivního nákupu, která ale při koupi ojetého vozu nemá co dělat. Jednou z nejznámějších hlášek prodejců je: “Již mám na tento vůz další zájemce, kteří jsou už na cestě”. Nenechte se tedy zmanipulovat a koupi takového vozu si dobře rozmyslete. Je lepší si ještě pár dnů počkat a hledat dál, než se nechat napálit. Až si pořídíte své nové ojeté auto, nezapomentě si ho hned nechat zkontrolovat a prověřit. S prohlídkou ojetého vozu u nezávislého technika vám může pomoci třeba ta naše Automato na www.automato.cz.

Velká sleva = velký úvěr

Spousty tuzemských autobazarů nabízejí velice zajímavé slevy na vozy, které si zákazník pořídí na úvěr. Je v tom jedno velké ALE. Žádná sleva není totiž zadarmo a takový zlevněný ojetý vůz se vám může ve finále pěkně prodražit. Když si totiž pořídíte vysněné ojeté vozidlo na úvěr a necháte si připočítat slevu, zjistíte, že úroky na vaší úvěrové smlouvě jsou tak vysoké, že nejen zaplatí již zmíněnou slevu, ale nacpou pupek autobazaru a také bance, od které si úvěr pořídíte. Nejlepší způsob, jak si pořídit ojeté auto na úvěr, je klasický spotřebitelský úvěr od vaší banky, jenž je plně pod Vaší kontrolou a úroky na něj budou zajisté mnohem nižší, než u úvěrů pořízených přímo v autobazaru.

Soubor náhradních dílů

Než se vydáte podepsat kupní smlouvu, pečlivě se také zaměřte na popis a hlavně stav vozu, který je ve většině smluv popsán. Často se totiž stává, že autobazary prodávaná auta podhodnocují, aby se tím bránily případným reklamacím. Co se tedy stane, když vám prodejce kupované auto vychválí do nebes, ale ve smlouvě bude napsáno, že auto je prakticky nepojízdný vrak? No stane se to, že když se vydáte s prodejcem řešit nějakou reklamaci, bude se odkazovat pouze na kupní smlouvu. Prodejce totiž dle zákona neodpovídá za vady, na které zákazníka před prodejem upozornil. A jelikož jste svým podpisem souhlasili, že si kupujete skoro nepojízdný vrak, tak šance, že se domůžete kladného vyřízení reklamace, je velice mizivá. 

Kdo mi vlastně auto prodal? 

Toto není ani tak finta, ale určitě byste si na to měli dát také pozor. Ještě před podpisem smlouvy si ověřte, s kým vůbec smlouvu podepisujete a kdo je vlastně pravý prodejce auta. Spousta autobazarů totiž nabízí svým zákazníkům takzvaný komisní prodej vozů. Takový prodej znamená, že majitelem vozu není autobazar, ale stále jeho předchozí majitel. Autobazar v tomto případě majitele pouze zastupuje a zprostředkovává prodej vozu. A jaký je v tom rozdíl? No velký! Když si pořídíte ojetý vůz přímo z autobazaru, vztahují se na vás veškeré ochranné prostředky, které stát přiznává spotřebitelům. Kupujete-li vůz od původního vlastníka, budou vaše práva dosti omezená. Většinou s touto osobou nepřijdete vůbec do styku, takže se dá předpokládat, že případné následné reklamace mohou být problém. Vždy se tedy ujistěte, kdo je majitelem vozu a od koho ho kupujete. 

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články