Co všechno se dá zjistit o autě online aneb digitální stopa vozidla

Pro velkou část české motoristické veřejnosti je koupě nového auta v podobě ojetiny nejčastější volbou. V ČR se tak prodá zhruba třikrát více ojetých vozidel než nových. Na trhu s ojetými auty jsou však rozšířené podvody a je proto třeba být obezřetný. Když si vybíráte ojeté auto, je dobré vědět, jaký příběh ukrývá, tedy zjistit si před pořízením jeho historii. 

V současné digitální době je situace jednodušší, protože spousta informací o autě si můžete zjistit předem na internetu, než se vůbec vydáte auto osobně prohlížet. Auto po sobě zanechává tzv. digitální stopu, která je dohledatelná v Česku i v zahraničí v mnoha systémech servisů, registrů, pojišťoven, leasingových společností, inzertních portálů apod. K prověření vozidla vám pak stačí zadat jeho VIN na Cebia.com a ihned získáte všechny dostupné údaje, jako jsou záznamy stavu najetých kilometrů, záznamy o poškození, fotografie nebo historie inzerce. Auto si můžete navíc i ocenit a budete tak mít jistotu, že vůz není nabízen za podezřele nízkou cenu nebo naopak předražený.

Cebia prověření historie vozu

Stáčení tachometru

Jde o mediálně nejznámější a stále velmi rozšířený podvod nepoctivých prodejců ojetých vozidel. Přibližně třetina vozidel na českém trhu má stočený tachometr a ve zbytku Evropy je situace podobná. Samotné provedení stočení tachometru je totiž technicky jednoduché a rychlé a přitom má velký dopad na cenu vozu. Vozidla se běžně stáčejí o desetitisíce, ale i statisíce kilometrů a jejich cena tím rázem stoupá o 20-30 %. Dopadem na zákazníka není jen předražení auta, ale i následné opravy, které jsou způsobené vyšším skutečným kilometrovým nájezdem. Podle průzkumu EU je tato škoda zhruba stejně vysoká, jako škoda způsobená nepoctivým zdražením automobilu. Stočený tachometr laik většinou nepozná ani při fyzické prohlídce a pro podvodníky je tak stáčení kilometrů velmi výnosný byznys. Řešení je přitom jednoduché – na Cebia.com získáte historické záznamy o vývoji stavu tachometru z mnoha zdrojů z většiny zemí Evropy. Tyto informace vám napoví, zda se se stavem počítadla ujetých kilometrů manipulovalo či nikoliv.

Zatajené poškození vozu

Zhruba 35 % ojetin dovezených ze zahraničí je po velmi vážné havárii a prodejci je nabízejí jako nehavarované. U ojetých vozů českého původu je situace obdobná, jen je snazší informace o haváriích dohledat. Pokud vozidlo absolvovalo závažnější havárii nebo tzv. totální škodu, může mít i po opravě špatné jízdní vlastnosti nebo může být dokonce nebezpečné. Často jsou totiž tyto opravy prováděny účelově a nekvalitně. V systému společnosti Cebia se dozvíte, zda vozidlo prodělalo havárii a mnohdy i detailní informace k ní, jako je datum události, stav tachometru, rozsah poškození, výše škody nebo fotografie poškozeného vozidla.

Další důležité informace z historie vozidla

Spolu s prověřením nájezdu kilometrů a záznamy o poškození je důležité znát řadu dalších podstatných informací o vozidle:

  • Stáří a původ vozidla
  • Kontrola odcizení
  • Kontrola financování
  • Provozování vozu jako taxi
  • Detailní informace o výbavě vozidla
  • Svolávací akce
  • Fotky a inzerce

Prověřte také exekuce

V současné době eviduje Exekutorská komora ČR více než 4 miliony exekucí. Pokud kupujete auto od soukromé osoby, prověřte si, zda na prodávajícího není vedena exekuce. Pokud koupíte auto od osoby v exekuci, pak o něj můžete velmi rychle přijít a obvykle zcela bez náhrady. Nezapomeňte si proto prodávajícího předem prověřit na https://exekuce.cebia.cz/

Společnost Cebia působí na trhu již více než 30 let a disponuje největší databází záznamů o ojetých vozidlech v Evropě. Záznamy pochází ze 32 zemí od více než 2 000 partnerů z řad výrobců, pojišťoven, servisů, finančních společností a dalších automotive partnerů. 

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články