33% ojetin má stočený tachometr!

Jste si opravdu jistí, že vaše auto má přesně tolik najetých kilometrů, které se vám ukazují na tachometru? Jedna třetina ojetých aut u nás totiž svým majitelům lže a to většinou o 100 000 km. Je to jako se ženou, ta vám také nechce říct svůj pravý věk. Naštěstí u aut neplatí skutečnost, že je drzé, se na skutečný počet kilometrů zeptat. Proto se ptejte!

Přestože podíl ojetých vozů se stočenými kilometry sice rok od roku malinko klesá, stále je na velmi vysoké úrovni. Je to až neuvěřitelné, ale na Českém trhu má asi 33% nabízených aut stočené kilometry a to v průměru o 100 000 km. I navzdory tomu že hrozí ohromné pokuty a jedná se o trestný čin. Před každým nákupem ojetého vozu opravdu doporučujeme naší službu Kontrola ojetého vozu.

A proč tomu tak je? 

Je to jednoduché. Když na svém tachometru uberete pár desítek tisíc kilometrů, tak cena vozu začne ihned prudce stoupat a to klidně i o 40%. Čím více uberete na kilometrech, tím více se zvedne cena vašeho vozu. Proto tuto praktiku využívá spousta nepoctivých prodejců a to jak u nás, tak i v zahraničí. 

Jak poznat stočený tachometr?

Jak se tomu bránit? 

Máte v plánu si pořídit ojeté auto a nechcete se nechat napálit? Jsou asi pouze dvě možnosti, jak zabránit tomu, aby jste koupili auto se stočenými kilometry. První možností je koupit vůz nový, ale protože většina z nás, nemá v zadku bankomat a na nové auto prostě finančně nedosáhne, nezbude nám nic jiného, než koupit vůz ojetý. Je tedy nějaká jiná možnost, abychom jsme si mohli být alespoň trochu jisti, že se nenapálíme?

Jedna by tu byla. Musíme si pořídit auto, které bylo jako nové prodané v Česku a po celou dobu v Česku také zůstalo. U takových aut je totiž velká pravděpodobnost, že bude možné kompletně dohledat jejich historii. Ono totiž při každé autorizované prohlídce vozu se zaznamenává i aktuální počet najetých kilometrů a totéž při každé STK. Tyto informace zpracovává například firma Cebia a za pár stovek vám udělají přesný výpis, ze života vašeho nového miláčka. Jasně, není to stoprocentní, ale jsou to už informace, které vám dokáží lecos o minulosti vozu napovědět. Další možností, která vám jednoznačně pomůže s odhalením podvodníků, je kupovat pouze vozy prověřené a s Certifikátem AUTOMATO popřípadě požadovat po prodejci vámi vybraného vozu, aby si Certifikát nechal udělat.

A je to vůbec trestné?

Z hlediska trestního práva je nutné podotknout, že samotné upravení hodnoty ujetých kilometrů není trestným činem. Ale upravení počítadla ujetých kilometrů, za účelem prodat ojetý vůz za větší cenu a tím pádem se bezdůvodně obohatit, již znaky trestného činu vykazovat může. Podaří-li se prokázat, že se prodejce takovéhoto jednání dopustil, což je často až nemožné, hrozí uličníkovi pokuta a to až do výše půl milionu korun.

Tak buďte raději obezřetní. Důležité je důvěřovat, ale prověřovat. A u nás v www.automato.cz vám s tím rádi pomůžeme

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články