Jak předejít koupi špatného auta?

V dnešní době se bez nějakého toho přibližovadla málokdo obejde. Je tedy téměř jisté, že se jednoho dne setkáte se situací, kdy budete potřebovat koupit auto. A dost možná ne naposledy. Vždy stojíme před rozhodnutím. Jaký ojetý vůz koupit? Jak předejít koupi špatného auta? Možností je převeliké množství, trh je zahlcen nabídkou, a v žádném případě nemůžeme vždy spoléhat na to, že vybereme to správné vozidlo. Koupit auto tak může připomínat pouhý hod mincí. Naštěstí se lze držet pár rad které vám s prevencí před špatnou zkušeností pomohou. Jak na nákup ojetého vozu?

Emoce do nákupu v žádném případě nepatří!

To nejdůležitější … Emoce do nákupu v žádném případě nepatří! Dejte si pozor. Ať už se jedná o vůz z autobazaru, od soukromníka, nebo i dokonce o vůz vašeho známého. Nesmýšlejte o něm jako o svém autě dříve, než podepíšete kupní smlouvu a potřesete si s prodejcem pravicí. Vize cesty domů ve svém krásném autě totiž člověka donutí přehlížet spoustu nedostatků. Kosmetických, mechanických, všech! Pokud jste už předem, během prohlídky vozu rozhodnutí vůz pořídit, nevyhledáváte možné důvody, proč byste se mohli řítit do pasti. Vyhlížíte pouze chvíli, kdy už konečně budete moci otočit klíčkem. Na takový přístup bohužel často motoristé doplácejí. 

Co kontrolovat při nákupu vozu?

Začněte u prodejce! Pokud se jedná o soukromníka, ptejte se! Kupříkladu jak dlouho auto má, k čemu vůz využíval? Jaké servisní úkony autu během jeho vlastnictví dopřál? Přemýšlejte, jaký ve vás budí dojem. Netají mi něco? Samozřejmě, charakter majitele nutně nemusí vypovídat o kvalitě vozu. Pomůže vám ale utvořit si ucelený názor na vůz jako takový. Jak s ním bylo zacházeno, zda není zanedbané, nebo se v nejhorším případě nejedná o nějaký podvod. Při této příležitosti si také můžete ověřit informace které vám prodejce poskytuje. Prověření ojetého vozu dnes zvládne každý. Webové stránky Cebia poskytují přehled o historii vozu pomocí zadání VIN kódu vozidla. Takové informace se pak mohou využít k dalšímu smlouvání ceny, nebo vás mohou varovat třeba před koupí bouraného vozu

Kontrola technického stavu auta

Jedná se často o první věc, která lidi při myšlence nákupu ojetého auta napadá. Koupit auto aniž byste ho zkontrolovali se jeví jako pořádná neuváženost. Kontrola staršího vozu je ale komplexnější, než se zdá. Kontrola hladiny provozních kapalin, jízda po parkovišti a měření dezénu pneumatik z daleka nevypovídá o celkovém technickém stavu vozidla. Je dobré podstoupit alespoň kroky, které zvládne každý průměrný motorista. Dochází k úniku kapalin? Funguje veškerá elektronika? Kontrola funkčnosti komfortních systémů, přítomnost bouchání nebo klepání, aj. Minimálně takové základy by měly patřit ke každé snaze koupit auto. Určitě je dobré mít u sebe člověka který má tušení po čem koukat, na co si dát pozor, a jak odhalit závady, včetně těch skrytých. Asistence při koupi vozu je možná ta nejúčinnější prevence proti možným problémům nového majitele. Pro takové případy naše společnost takovou asistenci při koupi vozu nabízí.

Nákup levnějšího auta

Řekněme, že typ vozu máte vybraný. Zbývá vám už jen nalézt ten správný kousek. Když tu náhle? Na vybraných inzerčních stránkách nebo v místním autobazaru, se objevil překrásný kandidát. Za cenu podstatně nižší než konkurenční kousky! Nenechte se zlákat. Nižší cena má často svůj důvod. Naleštit vůz, vysát ho, a hezky umýt, aby zaujalo, umí kdekdo.  Skutečný stav vozidla tomu ale odpovídat nemusí. Proto až uvidíte v nabídce vůz za opravdu výhodně nízkou cenu, stále k vozu přistupujte zodpovědně, a nežeňte se do koupi takového auta jen pro pocit ušetření peněz. Lidé si nehrají na „Milosrdného Samaritána“. Tak jako vy chcete koupit vůz za co možná nejméně peněz, majitelé vozů chtějí na prodeji ojetiny přijít k nejvyššímu možnému výdělku. Jak předejít koupi špatného auta?

Reputace

Jak předejít koupi špatného vozu? Zeptejte se ostatních! Znáte někoho, kdo vlastnil vámi vysněný vůz před vámi? Poptejte se na postřehy, pocity, a zda by si vozidlo zpětně pořídil. Pokud někoho takového neznáte, pomůže vám mocný nástroj jménem internet. A co se prodejců týče? Lidé rádi a veřejně chválí prodejce se kterými měli dobré zkušenosti. Naopak lidé ještě raději kritizují prodejce, se kterými měli zkušenost špatnou. Je důležité zachovat si kritické myšlení. Nějaká ta kritika tu a tam nemusí znamenat, že se jedná o podvodníka, pokud ale s prodejcem neslýcháte dobré zkušenosti, možná by nebylo od věci poohlédnout se někde jinde, nebo si dát obzvláště velký pozor, a přizvat si k sobě na prohlídku vozu pár dobrých odborníků.

Sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí, ať vám neunikne žádná novinka.

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články