Jak na nákup ojetého vozu?

Potřebujete nějaké levné auto pouze na cesty do práce a z práce?  Vaše rodinka se zvětšila rychleji, než váš plat? Nutně potřebujete machrovat před holkami z vejšky, nebo sousedy? Tak právě pro vás je koupě ojetiny to pravé! Má to i své háčky a musíte si dát velký pozor, aby vás vaše nové tvrdě odpracované auto nezrujnovalo!

Jaký mám rozpočet? 

Jako první bychom si měli nastavit náš rozpočet. Vždy by měl počítat s investicí před koupí vozu a po koupi vozu. Před koupí nového ojetého auta by měl každý investovat do kvalitního prověření a to jak technického stavu (k tomuto prověření můžete využít náší službu Kontrola ojetého vozu na webu www.automato.cz) a virtuálního stavu.

Každé z těchto prověření má velký smysl a podcenit to by mohlo znamenat velké, nemilé překvapení a brutální zásah do vaší peněženky. Jako další investice, která vás bude čekat, tentokrát po koupi vozu je následné servisní péče, do které určitě patří výměna oleje a všech filtrů, včetně palivového a vzduchového, nové rozvody, kontrola klimatizace a celková kontrola vozu. Při využití naší služby prověření ojetého vozu, vám náš technik poradí a provede i předběžnou kalkulaci dodatečných nákladů. Tato prohlídka ojetého vozu je také velice důležitá, protože vaše nové auto může mít i spousty skrytých vad, o kterých vás prodejce neinformoval a můžou mít velký vliv na stav vašeho bankovního konta. V případě, že zjistíme, že vaše vysněné auto není v takové kondici, kterou vám prodejce sliboval, poradíme vám, jak postupovat dál a jak se domoci slevy, či odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz. Každý, kdo kupuje ojeté auto, by měl počítat s minimálně 20% rezervou a neutratit všechny uspořené peníze za daný vůz. 

Je sleva opravdu sleva? 

Když už máte stanovený rozpočet, můžeme přikročit k samotné ceně vozu a tomu, jak ho budeme financovat. Nejlepší možností k financování vozu, je financování z vlastních zdrojů, to znamená mít naspořeno. Ale ne každému se to poštěstí a tak není žádnou ostudou, financovat ojetý vůz půjčkou. Ti, kteří se rozhodnou vydat touto cestou, by si měli dát velký pozor, kdo a za kolik jim na jejich vysněný koráb půjčuje. Nejlepší volbou je půjčka od vaší banky, splátky a úroky u ní budete mít mnohem přehlednější a často i mnohem nižší, než když si půjčku zařídíte přímo v autobazaru. Vyhnete se také nekalým praktikám, které se občas u našich autoservisů vyskytují, budete mít jasné podmínky a dostatek času si prostudovat podklady k půjčce. Ono se totiž dost často stává, že vás autobazar naláká na bezva slevu na auto a to i řádech desítek procent, ale za podmínek financování vozu půjčkou. A jak tomu již bývá, slevy máme rádi a tak trochu zapomeneme na selský rozum, který nám říká, že žádná sleva není zadarmo. U autobazarů to platí většinou dvojnásob. Když si poté v klidu doma pročítáte podmínky již podepsané smlouvy, tak zjistíte, že za vaše nové krásné autíčko s luxusní slevou zaplatíte třeba i více jak 2x tolik. 

Kolik dětí se mi vejde do kabrioletu? 

Přesouváme se do fáze, kdy máme stanovený rozpočet, víme jak budeme autíčko financovat a už nám stačí pouze vybrat tu naší novou ozdobu garáže. Tím prvním, nad čím bychom se měli zamyslet je, na co budu auto potřebovat? Budu s ním jezdit většinou sám, nebo budu dělat taxíka celé rodině? Budu s ním jezdit jen krátké trasy po městě nebo jsem si nevím proč, našel práci 50 km od domova. Když zjistím, že 90% času budu jezdit pouze sám, má pro mě smysl si kupovat velké rodinné kombi, nebo si raději koupím menší, levnější a stylovější hatchback, nebo sedan? Jezdím-li pouze po městě, má smysl si kupovat naftový motor, i když určitě vím, že krátké trasy nafťákům nevoní a mají díky ním mnohem dražší servis. Nekoupím si raději koupím menší benzínový motor, který mi do města bohatě stačí a bude mít levnější servisní provoz? Naopak, když můj nájezd kilometrů se počítá do tisíců měsíčně, nebyla by lepší volba naftový motor, než silný benzíňák ? 

Důvěřuj, ale prověřuj!

A právě teď, když už máme vybráno, přichází na řadu asi ta nejdůležitější část při koupi nového ojetého vozu a tím je samotné prověření vozu. Prověřit vůz si můžete několika způsoby, ale nejúčinnější je kombinace několika z nich. Jeden ze způsobů, který je asi nejpohodlnější, ale není zas tak účinný, je osobní prohlídka vozu s automechanikem. Je to způsob, který se zdá nejlepší, ale není tomu tak. Když si jdete k prodejci prohlédnou a zkontrolovat auto, nikdy nebude mít dostatečné prostředky a pomůcky k tomu, aby jste auto dokonale prověřili. Jednoduše řečeno, pro kontrolu např. podvozku, je nutné auto zvednou, pro kontrolu brzd, je nutné sundat kolo atd. Proto asi nejlepší možnou volbou je vzít váš budoucí vůz do autoservisu a pořádně ho proklepnout a to ze všech stran. Další možností je požadovat po prodejci, aby auto prověřil za vás. K tomuto účelu slouží Certifikát AUTOMATO na webu Automato.cz. Pokud koupíte vůz s tímto certifikátem, máte záruku toho, že byl prověřen nezávislým autoservisem a veškeré informace a nálezy o tomto vozu, si můžete zdarma prohlédnout na webu Automato.cz, stačí po prodejci pouze požadovat číslo certifikátu. Další a neméně důležitou možností je prověření vozu virtuální cestou. Na trhu je již několik firem, které se tímto zabývají a dokážou vám napovědět třeba to, jestli vaše auto nemá stočený tachometr, nebo jestli nebylo v minulosti bourané. Tomuto prověření pomůže, když vaše auto bylo prodané jako nové v Česku. Auta ze zahraničních dovozů bývají složitěji dohledatelné a informace o nich mohou být zkreslené. Jako příklad můžeme uvést společnost Cebia.

Prověřeno. Co nyní? Beru? 

Tak jo, auto máme prověřené, líbí se nám, tak ho asi berem ne? Dostali jsme se do fáze, kdy máme vybráno a jdete podepsat kupní smlouvu. Pokud kupujete auto z autobazaru, bude již jistě mít kupní smlouvy připravené a stačí pouze podepsat a můžete frčet. Neměli by jsme si zapomenout smlouvy pořádně a v klidu přečíst, ujistit se, že v nich je zahrnut i současný stav vozu a také se seznámit s reklamačními podmínky daného bazaru. Autobazar vám určitě rád pomůže i s přepisem vozu a vyřídí za vás případné formality. Pokud ale kupujete auto na vlastní pěst, je nutné také počítat s kupní smlouvou, Kupní smlouvu si můžete zdarma stáhnout na našem webu Automato.cz v sekci “kupuji auto”. Takže, máme podepsáno a teď stačí auto pouze přepsat a můžete frčet domů. 

Mrkněte i na naše sociální sítě!

Nejnovější články